SİVİLCE (AKNE)

Deri Hastalıkları

SİVİLCE (AKNE)

Sivilce sık görülen bir deri hastalığı olup, toplumdaki bireylerin %85-100’ ünü hayatlarının bir döneminde etkilemektedir. Akne kıl ve yağ bezi biriminin kronik yangılı hastalığıdır.  Genellikle ergenlik döneminin hastalığı olsa da, bebeklik döneminden erişkin çağa kadar her yaşta görülebilir. Gelişiminde bir çok faktör rol oynamakla birlikte kıl yağ biriminde kalınlaşma ve tıkaç oluşması, aşırı yağ üretimi, derinin yapısında var olan ve bulaşıcı olamayan P. acnes bakterisinin artması ve yangı cevabı aknenin başlıca nedenleridir. Genetik faktörler de önem taşıyabilmektedir. Deride yağ üretimi androjenlerin (erkeklik hormonlarının) kontrolündedir.
 

SİVİLCEDE TEDAVİ YAKLAŞIMI

Sivilce ergenlik çağında ortaya çıkması, dış görünüşü etkilemesi ve kalıcı olabilen izler bırakabilmesi nedeniyle hastaları psikolojik ve/veya sosyal açıdan etkileyebilmektedir. Bu nedenle tedavisi büyük önem taşımaktadır. Sivilcede tedavi yaklaşımı hastanın yaşına, sivilcenin şiddetine, altta yatan hormonal bir problem olup olmamasına göre belirlenir. Bayan hastalarda çok sık rastlanan bir sorun olan polikistik yumurtalık hastalığının ve böbrek üstü bezi bozukluklarının dışlanması gerekir. Tedavide yerel antibiyotikli ajanlar, peeling yapan ilaçlar veya solüsyonlar, ağızdan alınan antibiyotikler ve aknenin şiddetine göre dozu belirlenen sistemik isotretinoin kullanılmaktadır.  Hormonal bozukluğu olan hastalarda veya seçilmiş hastalarda hormon dengeleyici ilaçlar da kullanılmaktadır. Tedavi ile sivilce sonlandırıldıktan sonra kalan izler peeling veya fraksiyonel lazer yöntemleriyle azaltılabilmektedir.

SİVİLCE (AKNE)Kadıköy
Bilgi! Sayfamızda bulunan tüm bilgiler, bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir danışan üzerinde etkili olacağı anlamına gelmemektedir.

Deri Hastalıkları Kategorisindeki Diğer İçerikler

Çiftehavuzlar Bağdat Cad. Konak Ap. 189/5

Kadıköy - İstanbul

0216 368 90 58

Telefon ile İletişim

Çalışma Gün ve Saatleri

Ptesi - Ctesi : 9:00 - 19:00

Randevu için

0216 368 90 58
WhatsApp ile Hemen Ulaş!